ojciec z dzieckiem

Profesjonalne testy na ojcostwo polegają na analizie materiału genetycznego w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia pokrewieństwa pierwszego stopnia. Warto wiedzieć, że można je wykonać zarówno w ramach postępowania sądowego – na przykład o przyznanie alimentów – jak i do celów prywatnych. Procedura będzie się jednak różniła w obu przypadkach.

Co to jest test, dlaczego ludzie się na niego decydują, jak przebiega i ile kosztuje test DNA na ojcostwo? Odpowiadamy!

Co to jest test na ojcostwo?

Testy na ojcostwo są znane już od lat 80. ubiegłego wieku, choć od tamtego czasu metody ich przeprowadzania oraz dokładność wyników znacznie się rozwinęły. Najczęściej przeprowadza się porównanie profili genetycznych – w tym celu pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka, a następnie analizuje się markery genetyczne o dużej zmienności.

Warto podkreślić, że to, ile kosztuje test na ojcostwo – a niekiedy są to dość wysokie kwoty – nie wiąże się jednak z ryzykiem nieudanej inwestycji. Ich wiarygodność plasuje się bowiem na bardzo wysokim poziomie. Test może albo w 100 procentach wykluczyć pokrewieństwo, albo potwierdzić je z prawdopodobieństwem wynoszącym 99,999 procent – margines błędu ważny jest jedynie wówczas, gdy mężczyzna posiada bliźniaka jednojajowego.

Dlaczego ludzie decydują się na test na ojcostwo?

Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, rodzice dziecka mogą się zdecydować na wykonanie testu na ojcostwo. Cena tego badania to jednak niejedyne kryterium, które należy spełnić przed podjęciem takiej decyzji – wymagana jest pisemna zgoda obojga opiekunów prawnych dziecka.

Jeżeli jednak badanie nie jest wykonywane w celach prywatnych, a jego wynik stanowi konieczność do ustalenia alimentów lub rozstrzygnięcia sprawy o dziedziczenie majątku, sąd bądź prokurator mogą zlecić wykonanie analizy bez zgody opiekunów. Sądowy test na ojcostwo musi zostać zaprotokołowany, a pobieranie materiału odbywa się w obecności świadków. Co więcej, osoby, od których pochodzą próbki, są legitymowane.

Wiele osób decyduje się jednak na wykonanie prywatnego testu na ojcostwo – na przykład w sytuacji, gdy matka oraz domniemany ojciec dziecka nie pozostają w stałym związku.

Jak przebiega test na ojcostwo?

Przebieg testu na ojcostwo będzie się różnił w zależności od tego, czy jest wykonywany w trakcie ciąży, czy już po narodzinach dziecka. W pierwszym przypadku najczęściej pobiera się krew od matki – znacznie rzadziej wykorzystuje się metody inwazyjne, takie jak pozyskanie fragmentu kosmówki.

W pozostałych przypadkach pobiera się wymaz z policzka lub próbkę krwi od dziecka, ojca oraz matki. Zdarza się, że od potomka pobiera się jedynie mikroślady. Rodzaj wykonywanego badania będzie różnicował to, ile kosztuje test na ojcostwo.

Ile kosztuje test DNA do ustalenia ojcostwa?

Pary, które chcą ustalić, czy istnieje pokrewieństwo między dzieckiem a domniemanym ojcem, mogą się zdecydować na wykonanie testu na ojcostwo. Ile kosztuje takie badanie?

Najdroższe są badania prenatalne, których koszt sięga nawet kilku tysięcy złotych. Klasyczne testy natomiast będą miały różną cenę w zależności od typu materiału, lokalizacji laboratorium czy czasu oczekiwania na wyniki. Koszt tych tradycyjnych oscyluje w granicach 600-1000 zł. W przypadku badań sądowych ich koszt jest pokrywany przez przegraną stronę

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Infolinia    +22 789 85 06